Zabezpieczanie powierzchni drewnianych

Istnieje wiele różnych substancji, które nanosi się na surowe drewno – takich jak bejca, fornir, wosk, lakier, olej – by je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, wysokich temperatur, przed porysowaniem czy inwazją szkodników. Przed naniesieniem każdej z tych substancji należy drewno dokładnie przygotować: zedrzeć stare warstwy lakieru czy farby, zagruntować szpachlówką
lub kitem, uszczelnić sęki i wygładzić papierem ściernym. Nanoszenie warstwy zabezpieczającej mebel jest zwykle połączone z silnymi przeżyciami, ponieważ często po raz pierwszy ujawnia się wówczas naturalne piękno drewna. Rodzaj zastosowanej substancji uzależniony jest od stylu mebla, gatunku drewna, z jakiego go wykonano, oraz od jego przeznaczenia.

Lakierowanie
Stosuj dobrej jakości, czysty pędzel. Lakierowana powierzchnia całkowicie wyschnie w ciągu 6-12 godzin (w pomieszczeniu musi być czyste powietrze).
Po wyschnięciu przetrzyj powierzchnię. Aby uzyskać lepszy efekt, trzeba położyć co najmniej cztery warstwy lakieru.

Forniry i lakiery
Ostatnio pojawiły się w sprzedaży bardzo trwałe materiały wykończeniowe, odporne na działanie alkoholu, wody, a nawet wysokich temperatur, idealne do zabezpieczania krzeseł i stołów, które podlegają intensywniejszej niż inne meble eksploatacji. Jeśli jednak masz możliwość zastosowania którejś z tradycyjnych metod, powinieneś ją wykorzystać.

Związki poliuretanowe
W sklepach można wprawdzie kupić kolorowy lakier poliuretanowy, ale do malowania mebli najodpowiedniejszy jest lakier bezbarwny, dostępny w wersji błyszczącej, matowej i półmatowej.
Fornir poliuretanowy nanosi się tak samo jak zwykłą farbę, dobrej jakości pędzlem. Staraj się nie nanosić drugiej warstwy lakieru po wyschnięciu pierwszej. Surowe drewno należy pokryć co najmniej dwiema warstwami.
Malując stary mebel fornirem poliuretanowym, zastosuj go w wersji matowej, a następnie nadaj powierzchni blask nanosząc warstwę wosku lub zastosuj wykończenie na wysoki połysk. Następnie zanurz tampon waty stalowej w paście do woskowania i nanoś go na powierzchnię zgodnie z ułożeniem włókien.

Lakier chemoutwardzalny dwuskładnikowy
Po zastosowaniu tego dwuskładnikowego lakieru otrzymujemy wytrzymałą, lśniącą powierzchnię.
W przeciwieństwie do lakierów poliuretanowych, w miarę upływu czasu nie ciemnieje. Do malowania powinieneś założyć maskę gazową, ze względu na trujące opary.
Zmieszaj ze sobą oba składniki, a następnie nanieś lakier na powierzchnię drewna. Następnie zostaw mebel na dwie godziny, by lakier stwardniał, wygładź wszelkie nierówności papierem ściernym z węglikiem krzemu i nanieś drugą warstwę. Pozostaw na noc do wyschnięcia. Po stwardnieniu wypoleruj na wysoki połysk środkiem do polerowania lub wykończ na matowo przecierając watą stalową i woskując.