Narzędzia i wyposażenie

Praca z drewnem to zajęcie niezwykle satysfakcjonujące, ale tylko wówczas, kiedy używamy przy tym odpowiednich narzędzi i wyposażenia. Nie chodzi o to, żeby się zmagać z ręczną, źle naostrzoną piłą nieodpowiednich rozmiarów lub wygładzać drewno tępym strugiem, a następnie stwierdzić, że stolarstwo to nie dla nas. Jeśli starannie dobierzemy narzędzia i przybory, stolarstwo będzie dla nas wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem. Najpierw zaopatrzmy się w podstawowy zestaw narzędzi, dokupując resztę w miarę potrzeb.

Zaczniemy może od profesjonalnych maszyn przeznaczonych głównie dla tych, którzy są nastawieni na wykonywanie większości mebli samodzielnie. Urządzenia te są drogie i nie ma potrzeby, aby kupowali je ci, którzy dorywczo dla własnej satysfakcji chcą wykonać od czasu do czasu jakiś mebel do domu lub na działkę. Podstawowe narzędzia profesjonalne to: stołowa piła tarczowa zwana również pilarką, heblarka uniwersalna (strugarka), piła taśmowa, wiertarka stołowa i wyrzynarka stołowa.

Stołowa piła tarczowa. Zwana też pilarką stołową, to urządzenie do przycinania drewna na długość i szerokość. Składa się z blatu, z którego na środku wystaje tarcza piły, po prawej stronie znajduje się ogranicznik szerokości, a po lewej listwa prowadząca. Aby przyciąć deskę, odcinamy prosto jeden jej brzeg, ustawiamy ogranicznik szerokości na odpowiednią szerokość, a następnie obiema rękami (pomagając sobie popychaczem), przesuwamy drewno przez piłę. Urządzenie to pozwala na przycinanie tarcicy i sklejki na rozmaite potrzebne deszczułki i listewki, dzięki czemu zmniejsza się koszty surowca.

Heblarka stołowa. Zwana niekiedy grubościówką, to swego rodzaju kombajn do strugania desek zarówno na określoną grubość, jak i w celu wyrównania powierzchni. Bardziej wymagający profesjonaliści zwykle używają do tego dwóch maszyn – grubościówki i strugarki (heblarki) – jednakże majsterkowicze wolą bardziej uniwersalne urządzenia wieloczynnościowe. W sprzedaży jest wiele modeli takich urządzeń, więc warto poświęcić trochę czasu na wybór najwłaściwszego.

Piła taśmowa. Elektryczna pilarka taśmowa to stołowe urządzenie, którego głównym elementem jest elastyczny brzeszczot, napędzany przez dwa koła. Maszyna ta służy do wycinania szerokich łuków w grubym drewnie. (Wąskimi brzeszczotami można wycinać ciasne łuki w cienkich deszczułkach, natomiast do grubego drewna lepiej nadają się szersze brzeszczoty). Ja posługuję się małą piła taśmową z brzeszczotem szerokości 10 mm.

Wiertarka stołowa. Wiertarka stołowa to urządzenie do wiercenia otworów. Może nam się wydawać, że w stolarstwie wystarczy mata wiertarka elektryczna, jednak o wiele lepsza jest wiertarka stołowa, gdyż dzięki niej wiercone otwory są precyzyjniej wykonane. Aby wykonać otwór, mocujemy odpowiednie wiertło w głowicy zaciskowej wiertarki, ustawiamy obrabiany detal na blacie roboczym, ustawiamy głębokość wiercenia, a następnie dźwignią opuszczamy głowicę i wiercimy. Za jej pomocą można również wycinać i poszerzać otwory frezami do drewna.

Wyrzynarka stołowa. Wyrzynarka stołowa to specjalna piła o cienkim brzeszczocie, przeznaczona do wycinania w drewnie skomplikowanych linii krzywych. Przed użyciem naciągamy brzeszczot, a następnie przyciskamy doń wycinany kawałek drewna. Aby wyciąć kształt pośrodku deszczułki, należy najpierw jeden koniec brzeszczotu wyjąć z uchwytu i przełożyć przez przewiercony w drewnie otwór.