Naprawa złącz

Naprawa złącz

Niektóre meble wymagają bardziej skomplikowanych napraw niż poprawienie powierzchni drewna. Zwłaszcza krzesła zużywają się szybciej niż inne meble, szczególne ich poprzeczki i miejsca złączeń, tak więc, być może, zdarzy ci się skorzystać z kilku opisanych poniżej metod. Kiedy zniszczeniu ulegnie twój własny mebel, najlepiej natychmiast przystąpić do jego reperacji – łatwiej będzie osiągnąć efekt niewidocznego sklejenia, jeśli krawędzie nie zdążą pokryć się kurzem lub zetrzeć. Jeśli kupujesz uszkodzone krzesło, zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie je zreperować.

Odtwarzanie złamanego wpustu

1    Przy użyciu znacznika zaznacz kontury gniazdu.
2    Wypiłuj resztki drewna z gniazda i wyrównaj tarnikiem. Wytnij czop z drewna podobnego gatunku pod odpowiadającym mu kątem, tnąc zgodnie z kierunkiem ułożenia słoi. Jeśli będzie nieco większy, łatwiej będzie go później zeszlifować.
3    Wklej wpust do wykonanego gniazda dociskając je w małym zacisku. Przed zeszlifowaniem wpustu do odpowiednich rozmiarów wywierć otwór i wzmocnij połączenie kołkiem.

Naprawa złamanych wpustów
Wpust wsuwa się w gniazdo tzw. złącza na wpust (czop) i gniazdo. Po rozmontowaniu krzesła często okazuje się, że czop uległ złamaniu. W takim przypadku musisz wyciąć z gniazda resztki wpustu, a następnie go odtworzyć.

Naprawa połączenia na kołki
Połączenia tego typu wykonuje się wklejając kołki z twardego drewna w otwory w obu krawędziach. Często wykorzystuje się je do przymocowywania poprzeczek do nóg krzeseł, do mocowania poręczy lub do wzmacniania połączeń innego typu.

Naprawa rozszczepionego gniazda wpustu
Złącza na czop i gniazdo są często spotykane w krzesłach i stołach. Na ogół stosuje się je do łączenia elementów ramy siedziska i tylnych nóg oraz podpórek i nóg. Boczny nacisk na złącze tego rodzaju może doprowadzić do pęknięcia nogi.