Wgniecenia i wybrzuszenia forniru

Wgniecenia

Niektóre wgniecenia można zlikwidować metodą parową. Trzeba jednak pamiętać, że para może rozpuścić klej mocujący okleinę do podłoża, więc natychmiast po usunięciu wgniecenia należy ją docisnąć do podłoża w zacisku lub przy użyciu obciążenia. Połóż deszczułkę z miękkiego drewna na miejscu, w którym dokonywałeś naprawy i dociśnij za pomocą ścisku. Jeśli wgniecenie znajdowało się pośrodku blatu, zamocuj dwie solidne listwy (jedną nad, drugą pod blatem) i dociśnij w ścisku po obu stronach stołu. Pozostaw aż do wyschnięcia kleju.

Podczas likwidacji wgnieceń należy postępować ze zdwojoną ostrożnością i ciągle przesuwać żelazko, by nie doszło do przypalenia powierzchni. Pamiętaj, że powracanie wgniecionych włókien do pierwotnego kształtu może potrwać kilka godzin.

Dociskanie wgniecionej okleiny.
Po parowym „wyprasowaniu” wgniecenia, umieść na nim kawałek miękkiego drewna i dociśnij ściskiem. Dzięki temu okleina nie będzie odstawała.

Likwidacja wybrzuszeń okleiny
Okleina może się w niektórych miejscach odkleić od podłoża i napuchnąć, tworząc wybrzuszenie. Czasem wystarczy rozmiękczenie znajdującego się pod spodem kleju i dociśnięcie okleiny do podłoża. W tym celu należy przykryć skazę wilgotną szmatką i zaprasować gorącym żelazkiem. Następnie docisnąć w ścisku w sposób opisany powyżej.
Jeśli zabieg okaże się nieskuteczny, przetnij wybrzuszenie i posługując się ostrzem noża nanieś pod spód nową porcję kleju. Następnie dociśnij wybrzuszenie tapeciarskim wałkiem do spoin i zetrzyj nadmiar kleju wilgotną szmatką. Zamknij szczelinę papierem samoprzylepnym, dociśnij w ścisku lub obciąż i zostaw na 24 godziny.