Rozpoznawanie gatunku drewna

Rozpoznawanie gatunku drewna

Do produkcji mebli wykorzystywane są różne gatunki drewna; rozpoznanie większości z nich jest zadaniem dla znawcy. Poniżej przedstawiamy kilka gatunków używanych w meblarstwie od najdawniejszych czasów i popularnych po dziś dzień.

Sosna
Drewno sosnowe, o barwie żółtawokremowej, ma jasnobeżowe słoje, które czasem przybierają dziwaczne kształty. Doskonale nadaje się pod fornir. Obecnie drewno sosnowe często bywa wykańczane lakierem bezbarwnym; dawniej pokrywano je farbą lub okleinowano.

Dąb
Drewno dębu ma barwę od beżowej po bladoszarą, z ciemniejszym, brązowym przerywanym deseniem słoi. Jest niezwykle twarde, o otwartych porach.

Drewno satynowe
Jest to lekkie, żółtawe drewno, o bardzo plastycznych słojach. Od końca XVIII wieku do początków XX wieku wykorzystywano je do wyrobu ozdobnych oklein.

Klon
Jest to jasne drewno o ścisłych, plastycznych słojach. Niektóre z odmian wykorzystuje się na okleiny.

Wiąz
Drewno wiązu nie tworzy drzazg, często więc wykorzystywano je jako materiał do budowy rzeźbionych siedzeń krzeseł.

Mahoń
Mahoń to gatunek drewna często stosowany w meblarstwie wszelkiego typu. Najwcześniej zaczęto używać najlepszych odmian pochodzących z Kuby, później z Hondurasu. Barwa mahoniu waha się od czerwonawej po ciemnobrązową. Jest to drewno idealnie nadające się do budowy mebli.

Orzech
Jest to drewno o kremowobrązowej barwie, z silnie zaznaczonymi ciemnobrązowymi lub czarnymi słojami. Wykorzystuje się je głównie jako materiał na okleiny.