ELEKTRONARZĘDZIA SPECJALNE
Ręczna frezarka do drewna. Narzędzie to przeznaczone jest do wykonywania wszelkich prac, począwszy od kształtowania krawędzi, poprzez wycinanie rowków na wpusty typu obce pióro, aż po wycinanie ozdobnych wzorów na płaszczyznach desek i sklejki. Jedni mówią, że jest to narzędzie hałaśliwe, pylące, potencjalnie bardzo niebezpieczne i w ogóle nieprzyjemne, a końcówki frezujące są bardzo drogie; z kolei drudzy, że jest to wspaniałe narzędzie. Praca frezarką ręczną pewnie nie jest tak przyjemna jak strugiem i dłutem, a rezultaty nie muszą być lepsze, ale nie da się zaprzeczyć, że wykonuje się nią o wiele szybciej.
Do frezarki zakładamy odpowiedni frez-jego kształt zależy od tego, co zamierzamy robić. Kształt freza jest jakby lustrzanym odbiciem formy, którą chcemy otrzymać. Tak więc np. ostrze w kształcie języka pozwoli wyciąć w desce rowek. Frezarkę tę można wykorzystać jako narzędzie ręczne, ale można ją też odwrócić i przymocować do stojaka, praca jest wówczas bezpieczniejsza, a końcowy efekt znacznie lepszy.
Piły tarczowe do ciecia pod dowolnym kątem.
Są to dość drogie zestawy służące do cięcia drewna, a po zmianie piły także i metali, pod różnymi kątami. Obecnie różnice pomiędzy elektronarzędziami ręcznymi i stołowymi są bardzo umowne, gdyż wiele z nich może być mocowanych na niewielkich stołach (kupowanych zwykle jako osprzęt dodatkowy). Jest to najbardziej widoczne w wypadku pił tarczowych, które mogą być mocowane na niewielkich stolikach. Większość obecnie sprzedawanych modeli ma możliwość zmiany nie tylko głębokości, ale i kąta cięcia. Sprzedawane są również specjalne stoliki, w których możemy mocować zarówno szlifierkę kątową do cięcia metali pod różnymi kątami jak i ręczną piłę tarczową do drewna.
Felcarka. Poprawnie zwana frezarką do połączeń to wygodne, łatwe w użyciu narzędzie. Po prostu robimy znaki na dwóch kawałkach drewna, które chcemy połączyć na obce pióro (na wprost lub pod kątem), ustawiamy felcarkę w zaznaczonym miejscu, wciskamy guzik i popychamy narzędzie do przodu, a tarcza piły wycina rowek. Następnie wypełniamy wpusty w obu kawałkach drewna klejem, wsuwamy w nie płaską listewkę i ściskamy łączone kawałki. W ten sposób powstaje wzmocnione złącze.
Użyteczne elektronarzędzia: 1 Wyrzynarka do cięcia linii krzywych; 2 Frezarka do wycinania rowków, profili i złączy (wymienne frezy: 3 Frez palcowy do rowków i wpustów, 4 Frez prosty do fazowania krawędzi, 5 Frez prosty czołowy, 6 Frez kątowy – 45, 7 Szlifierka typu delta (z 8 podkładką szlifującą), 9 Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa.
Stolarstwo jest potencjalnie niebezpieczne, więc zawsze stosujmy się do podanych niżej zasad bezpieczeństwa:
• Nie używajmy maszyn w stanie zmęczenia i obniżonej koncentracji oraz po zażyciu leków, po których robimy się senni.
• Uważnie przeczytajmy instrukcję obsługi.
• Utrzymujmy przewody i wtyczki narzędzi w dobrym stanie.
• Przystępując do pracy z maszynami, zawsze informujmy o tym kogoś z domowników.
• Stosujmy ochraniacze: maseczki przeciwpyłowe, okulary ochronne i ochraniacze słuchu.
• Długie włosy wiążmy z tyłu.
• Pilnujmy dzieci
• Trzymajmy pod ręką zestaw pierwszej pomocy
• W razie wypadku miejmy pod ręką telefon.
• Zamykajmy stolarnię na klucz.