Prostowanie zwichrowań i deformacji. Drewnu, które uległo zdeformowaniu, bardzo trudno jest przywrócić dawny kształt. Jedna z metod prostowania polega na nacinaniu deski równolegle do włókien na głębokości 2/3 jej grubości i wprowadzeniu w te miejsca klinów ciętych równolegle do włókien, wykonanych z twardego drewna, które działają rozpychająco. Prostowanie spaczonej deski częściej polega na jej nawilżaniu parą wodą lub rozpuszczalnikami, względnie obkładaniu lekko wilgotnym suknem i działaniu ciepłym żelazkiem. Można też nakleić fornir, który nabiera wilgoci, a potem schnąc, ciągnie drewno. Proces prostowania metodą nawilżania wymaga jednak dłuższego czasu.
Usuwanie wgnieceń. Wtłoczenia czy ślady po uderzeniach próbuje się usuwać z mebli przez rozpulchnianie drewna za pomocą wilgoci i ciepła, np. miejsce takie pokrywa się grubą wilgotną szmatą i działa gorącym żelazkiem.
Para powoduje spęcznienie i spulchnienie drewna. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku mebli fornirowanych taki zabieg może odspajać fornir.