Rodzaje bejcy

Bejcę można kupić w postaci proszku, który następnie samemu rozcieńcza się, łatwiej jest jednak sięgnąć po dostępny w sklepach gotowy roztwór.

Bejce tego samego gatunku można mieszać w celu uzyskania pożądanego odcienia.

Bejce rozprowadzane wodą
Są bardzo łatwe w użyciu i nadają się do prac amatorskich. Są szybko wchłaniane, a jeżeli zdarzy ci się nanieść zbyt ciemną barwę, można temu zaradzić zmywając mokrą powierzchnię wilgotną szmatką.

Dzięki temu łatwo dobrać dla ubytku barwę zbliżoną do koloru otoczenia.
Drewno bejcowane pigmentem rozprowadzanym wodą można malować każdym rodzajem lakieru. Musisz jednak pamiętać o uprzednim wygładzeniu schropowaciałej po namoczeniu powierzchni. Zdarza się także, że niektóre okleiny naniesione na tego rodzaju podłoże mają skłonności do wybrzuszania.
Pod okleinę lepiej zatem użyć bejcy rozprowadzanej olejem.

Bejce rozprowadzane olejem.
Wbrew nazwie, bejce tego typu rozprowadzane są roztworem nafty i benzyny lakowej. Bejce spirytusowe powstają w oparciu o alkohol metylowy. Bejce olejne wymagają samodzielnego wymieszania barwy. Niektóre związki poliuretanowe wchodzą w silne reakcje z bejcą olejową, należy zatem przeprowadzić próbę na niepotrzebnym kawałku drewna. Bejce olejowe można także wykorzystać do barwienia politury. Pamiętaj, aby wlewać politurę do bejcy. Nigdy odwrotnie!