Światło i Czynniki biologiczne

Światło. Podobnie jak inne źródła ciepła, światło powoduje wysychanie i kurczenie się drewna. Pod wpływem silnego bezpośredniego oddziaływania światła (zwłaszcza promieni ultrafioletowych) następuje płowienie naturalnej barwy drewna, widoczne zwłaszcza na ciemnych odmianach, jak orzech. Politury pod wpływem światła szybciej starzeją się i zmieniają swą barwę. Bejce płowieją, co szczególnie dobrze można zaobserwować na markieteriach starych mebli, które bejcowano wrażliwymi barwnikami roślinnymi. Także żywotność materiałów obiciowych na meblach jest wyraźnie skracana przez działanie promieni słonecznych.

Czynniki biologiczne. Grzyby w wyniku swej niszczącej działalności powodują zmiany chemiczne i fizyczne drewna, którym towarzyszą zmiany barwy, zmiany ciężaru właściwego i specyficzny zapach oraz zmiany mechaniczne zmniejszające jego twardość i gęstość. Gnicie (butwienie) drewna wywołane jest m in. przez grzyby domowe, wśród których do najpopularniejszych i niebezpiecznych należy stoczek rosisty (Merulius lacrymans «Wulf» Fr. z klasy Basidiomyceles«podstawczaków»). Podstawczaki są grzybami prowadzącymi roztoczowaty lub pasożytniczy tryb życia i rozmnażają się. wytwarzając tzw. podstawki. Rozwijają się one w wilgotnym otoczeniu, przy optymalnej wilgotności 96—98% i temperaturze 17—30° C. Stoczek rosisty nie rozwija się w drewnie zawierającym mniej niż 20% wilgotności. Drewno powietrznosuche jest atakowane rzadko i to przez nieliczne rodzaje grzybów.

Głównym źródłem pokarmu grzybów domowych są związki chemiczne wchodzące w skład komórek drewna (skrobia, tłuszcze, białka, cukry, związki mineralne). Grzybnia rozwija się wewnątrz, a także na powierzchni drewna i wówczas jest zauważalna przede wszystkim w postaci różnych nalotów. Meble są dość często atakowane przez owady. Powodują one uszkodzenia tkanki drzewnej, żłobiąc wewnątrz chodniki, niszcząc jego strukturę, co prowadzi do osłabienia części konstrukcyjnych mebli. Rozwojowi owadów sprzyja wyższa względna wilgotność powietrza (70—75%), temperatura około 25 °C i złe przewietrzanie pomieszczeń. Owady często żyją w symbiozie z grzybami. Owadami żerującymi w meblach (dzisiaj bardziej rozpowszechnionymi niż dawniej) są najczęściej kołatki z rodziny Anobiidae, głównie kołatek domowy (Anobium punctatum), mieszkaniowy (A. pertinax) i meblowy (A. stratium 0liv.). Żerują one prawie na wszystkich gatunkach drewna, przede wszystkim jednak na orzechu, bukszpanie i na gatunkach owocowych, nie atakują jedynie mahoniu kubańskiego.