Czynniki chemiczne. Niszczenie mebli może być również wywołane działaniem kwasów i zasad, powodujących m.in. hydrolizę węglowodanów. Na skutek tych reakcji drewno staje się miękkie, a włókna jego oddzielają się od siebie. Działanie zasad. np. kleju kazeinowego, może zmieniać barwę drewna dębowego. Środki alkalizujące sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów.
Uszkodzenia mechaniczne. Często stare meble noszą ślady złego obchodzenia się z nimi, tj. nieprawidłowego użytkowania i przechowywania. Na ich powierzchniach widoczne są ślady zadrapań, uderzeń czy też starć, zwłaszcza zauważalne na fornirach, politurach i pozłotach.
Błędy w technice wykonania. Przyczyną zniszczeń mogą być również błędy konstrukcyjne, zła obróbka i niestaranne wykończenie, jak i zbyt duże luzy lub zbyt sztywne połączenia poszczególnych elementów uniemożliwiające pracę drewna. Tendencję do odrywania się wykazują forniry naklejone w poprzek włókien „drewna ślepego” (podłoża), a także naklejone w kierunku włókien podłoża, ale znacznie różniące się od niego kurczliwością. Podobnie zachowywać się mogą intarsje przy większych różnicach ruchów drewna.
Dawne zabiegi konserwatorskie. Dość częstym objawem zniszczeń jest bardzo duże zredukowanie (ścienienie) grubości fornirów czy intarsji w wyniku ich szlifowania i cyklinowania. Po takich zabiegach następuje także pewne odbarwienie powierzchni intarsji, czyniąc je czasami ledwo widocznymi. Drewno odbarwia się również w wyniku używania żrących środków czyszczących, np. pochlapania wapnem murarskim*względnie w wyniku zetknięcia z żelazem i wilgocią.
Alkalia i kwasy nie powinny być stosowane przy próbach odświeżania mebli, gdyż zmieniają wartość pH i barwę fornirów. Nadto alkalia wchodzą w reakcję z garbnikami zawartymi w drewnie.
Osobną, istotną grupę zniszczeń mebli stanowią źle wykonane naprawy (m.in. polegające na częstym wprowadzaniu niepotrzebnych gwoździ, na uzupełnianiu ozdób ze złota brązem złotym, na stosowaniu zamiast politury lakierów itd.). Praktykowane dawniej przeróbki mebli — czy to z powodu dostosowania do obowiązującej mody czy upiększania — bywały przyczyną niepowetowanych szkód.