Nanoszenie politury
Nawet najmniejsze drobinki kurzu są dla politury zabójcze, toteż musisz ją nakładać w pomieszczeniu czystym, wolnym od przeciągów, przy świetle dziennym. Unikaj wilgoci, która powoduje matowienie powłoki. Wylej płyn na watę, zanim zawiniesz ją w szmatkę (patrz rysunek poniżej). Delikatnie przyciśnij tampon do niepotrzebnego kawałka drewna, by usunąć nadmiar politury, a co za tym idzie – uniknąć tworzenia się zacieków. Opuszkami palców nanieś na tampon kilka kropel oleju lnianego.
Należy nieustannie pamiętać o równomiernym rozprowadzaniu politury i nie pozostawianiu suchych miejsc oraz o nieprzerwanym ruchu tamponu po powierzchni. Tampon ma się poruszać ruchem po zachodzących na siebie kręgach. Po pokryciu całej powierzchni powtórz całą operację, nanosząc politurę ruchem ósemkowym. Wreszcie wykonaj serię prostych ruchów wzdłuż słojów, zwracając uwagę, by każdy zaczynać i kończyć poza krawędzią powierzchni.
Jeśli tampon zaczyna wysychać, zwiększ lekko nacisk. Jeśli zaczyna się przyklejać do podłoża, nanieś na spód kilka kropli oleju.
Kiedy pierwsza warstwa politury przeschnie (po około 20 minutach), możesz nanieść drugą.
Po naniesieniu czterech do pięciu warstw, zostaw na noc do stwardnienia. Delikatnie wysadź papierem ściernym z węglikiem krzemu i zetrzyj pył tamponem zwilżonym w spirytusie. Nanieś kolejne warstwy politury.
Kiedy politura ma już dostateczną grubość, musisz usunąć z niej olej lniany. W tym celu skrop tampon spirytusem i przesuwaj prostymi ruchami po politurowanej powierzchni. Odczekaj kilka minut aż alkohol odparuje, po czym powtórz operację. Jeśli powierzchnia staje się błyszcząca, lecz po chwili znów matowieje, oznacza to, że tampon jest zbyt zanieczyszczony, by wydostać olej i musisz go wymienić na nowy. Do ostatecznego wypolerowania użyj czystej, miękkiej szmatki, a następnie postaw mebel na kilka dni w wolnym od kurzu pomieszczeniu, by politura stwardniała.
Sporządzanie tamponu
1 Umieść na środku nie zostawiającej włókien, bezbarwnej lnianej szmatki kłąb waty lub watoliny i przykryj go jednym z rogów gałganka.
2 Złóż szmatkę na pół i skręć jej końce w „ogonek”. Pamiętaj o zagięciu części szmatki w rożek, pozwalający na dotarcie do zakątków powierzchni.
3 Zwiń „ogon” we wnętrzu dłoni, uciskając tampon tak, by przybrał kształt jajka. Przechowuj tampon w szczelnym słoiku.