Czyszczenie mebli

W miarę upływu lat na meblach zbiera się coraz grubsza warstwa kurzu i starego wosku, powodując ściemnienie drewna i zaniknięcie rysunku słojów. Po pewnym czasie zachodzi konieczność oczyszczenia mebli z warstwy brudu i przywrócenia drewnu dawnej świetności.
Jeśli drewno jest poplamione, wybór metody czyszczenia zależy od tego, czy zanieczyszczona została jedynie warstwa lakieru, czy też plama przeniknęła do samego drewna.

Czyszczenie drewna
Zmyj brud szmatką zamoczoną w specjalnym płynie sporządzonym z 4 części benzyny lakowej i 1 części oleju lnianego. Substancja ta nie wchodzi w reakcję z żadnym lakierem, z wyjątkiem wosku, który usuwa razem z nagromadzonym brudem. Nie powoduje odstawania okleiny ani nie wywołuje szorstkości powierzchni drewna. Od czasu do czasu składaj szmatkę w inny sposób, by jej powierzchnia była w miarę czysta. Jeśli mebel
jest wyjątkowo zabrudzony, możesz zamiast szmatki użyć tamponu z delikatnej wełny stalowej. Nie dociskaj go zbyt silnie do powierzchni, przesuwaj ruchami zgodnymi z kierunkiem ułożenia słoi uważając, by nie uszkodzić warstwy lakieru. Następnie zmyj drewno czystą szmatką zanurzoną w beznynie lakowej. Po oczyszczeniu nanieś nową warstwę wosku lub politury.

Czyszczenie powierzchni mebli malowanych
Tłuste osady na powierzchni malowanej lub lakierowanej najlepiej usuwa się szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie z mydłem. Nie zalewaj powierzchni wodą, by nie zalała spoin powodując ich pęcznienie. Szelak i lakier celulozowy matowieją, jeśli nie zetrze się z nich wody, zaś okleina może odstawać od podłoża, jeśli dostanie się pod spód woda. Duże meble powinno się czyścić małymi partiami, posuwając się od dołu do góry, by uniknąć tworzenia się zacieków. Na zakończenie przemyj mebel szmatką zanurzoną w czystej wodzie, a następnie wysusz powierzchnię czystym, miękkim gałgankiem.