Usuwanie plam

Usuwanie plam.
Białe skazy powstają w wyniku pękania miękkiej warstwy substancji wykończeniowej. Aby je usunąć, należy miękką, wilgotną szmatką wetrzeć w miejsce przebarwienia odrobinę płynu do polerowania metali. Kiedy skaza zniknie, nanieś nową warstwę substancji wykończeniowej. Jeśli pod warstwę ochronną dostanie się woda, często powstaje ciemna plama. Czasem wystarczy przetrzeć miejsce płynem do polerowania metalu, najczęściej jednak zachodzi konieczność zeszlifowania, a nawet wybielenia skazy.

Plamy atramentowe można również usuwać środkiem do polerowania metali, o ile atrament nie dostał się pod warstwę ochronną; niektóre tusze można usunąć spirytusem. Jeśli żadna z tych metod nie skutkuje, będziesz musiał usunąć lakier z części powierzchni za pomocą denaturatu lub chemicznego rozpuszczalnika, potem nanieść środek wybielający za pomocą cienkiego pędzelka. Następnie zamaluj powstałą łatę bejcą i ponownie polakieruj.

Jeśli na powierzchnię mebla skapnęła stearyna ze świecy, poczekaj aż wystygnie i podważ ją paznokciem lub plastykową szpatułką. Użyj mieszaniny benzyny lakowej i oleju lnianego do usunięcia resztek stearyny.

Białe kręgi
Mokra szklanka zostawi na stole pierścieniowaty ślad na lakierze. Alkohol i zmywacz do paznokci mogą rozpuścić lakier, zaś podwyższona temperatura doprowadzi do jego roztopienia. Bardzo często ślady tego rodzaju nie sięgają głębiej niż wierzchnia warstwa lakieru i można je usuwać lakierem do metali lub płynem do czyszczenia karoserii.

Ślady po atramencie
Tam, gdzie atrament przeniknął przez warstwę lakieru, przetrzyj zaplamione miejsce owiniętym wokół pałaca gałgankiem zwilżonym w spirytusie. Staraj się nie nadużywać spirytusu, gdyż rozpuszcza on lakier.