Deska kuchenna cz.2

Materiały – drewno jabłoni (patrz: Zestawienie wymiarów) stalowe wkręty stożkowe do umocowania płyty tokarki do drewna, papier ścierny 100 i 300, oliwa z oliwek i szmatka bawełniana niezostawiająca kłaczków, do jego nakładania.
Zestawienie wymiarów – 2 kawałki drewna jabłoni 300 x 300 x 30 (deski).

Na obie deski wykorzystano drewno jabłoni (gdyż zarówno faktura, jak i kolor tego drewna poprawia się z wiekiem). Można jednak zastąpić je drewnem jakiegokolwiek innego drzewa owocowego, np. brzoskwini, wiśni czy śliwy. Tego rodzaju przedmiot nie może być zrobiony z drewna egzotycznego, które puszcza sok lub wydziela zapach pod wpływem wilgoci.

DESKA Z DEKORACJĄ WYPALANĄ

Obejrzyjmy wybrany kawałek drewna i upewnijmy się, że nie ma żadnych pęknięć ani sęków. Musimy naprawdę dokładnie przyjrzeć się krawędzi rozciętej w poprzek słojów, gdyż nie ma nic gorszego, jak zobaczyć, że pieczołowicie wytoczona i ozdobiona deska pęka na pół. Wybierzmy też tę stronę deski, która lepiej się prezentuje. Ustawmy cyrkiel na największy rozstaw, jaki mieści się na wybranej desce i narysujmy okrąg na gorszej stronie. Środek okręgu zaznaczmy krzyżującymi się liniami w taki sposób, żeby był wyraźnie widoczny.

Najlepiej wyciąć po kolei obie deski – tę do wypalania i tę do wycinania. Do piły włośnicowej lub wyrzynarki elektrycznej zamocujemy brzeszczot z dużymi zębami i odpowiednio naciągniemy. Wycięte koła stanowią zaczątek przyszłych desek kuchennych.

Płytę tokarki kładziemy na jednym z wyciętych kół drewnianych – bardzo ważne, żeby płyta leżała dokładnie na środku koła. Mocujemy całość do stołu ściskiem i przykręcamy płytę co najmniej trzema stalowymi wkrętami. Przytwierdzamy następnie płytę do tokarki.

Ustawiamy podpórkę tuż poniżej środka obrotu. Wkładamy maskę i ochraniacze słuchu. Włączamy tokarkę i za pomocą dłut przemieniamy toporną deskę w gładki dysk. Nożem tokarskim wykonujemy skos na krawędzi deski.

RADA

Toczenie drewna na tokarce może być niebezpieczne, zawsze więc należy stosować się do zaleceń producenta maszyny i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Trzeba mieć na sobie maskę lub maseczkę i okulary ochronne. Zdejmujemy biżuterię i związujemy włosy. Zanim przystąpimy do pracy, poinformujmy kogoś w domu o swoim zamiarze. Jeśli dzieci chcą się przyglądać naszej pracy, też powinny mieć maseczki przeciwpyłowe, okulary ochronne i ochraniacze słuchu. Poza tym powinny stać daleko od tokarki.