Deska kuchenna cz.3

Kiedy deska uzyska zaplanowany kształt, papierem ściernym wygładzamy jej powierzchnię. Cyrkiel traserski rozstawiamy na odległość 10 mm i za jego pomocą kreślimy szereg kół współśrodkowych wokół deski. Rysujemy tyle kół, ile potrzeba, żeby uzyskać odpowiednią liczbę pasów do dekoracji.

Zdejmujemy deskę z płyty tokarki. Włączamy lutownicę i czekamy, aż rozgrzeje się do czerwoności. Najlepiej wypróbować ją na jakimś ścinku drewna, a dopiero potem zacząć wypalać właściwy wzór na gotowej desce. Na koniec nacieramy deskę oliwą z oliwek.

DESKA Z DEKORACJĄ RZEŹBIONĄ

Mocujemy drugą deskę do tokarki, jak opisano w instrukcji 3. Toczymy z niej gładki dysk, a następnie nożem tokarskim lekko zaokrąglamy krawędź. Papierem ściernym wyrównujemy brzegi i wygładzamy płaszczyznę deski.

Szlak boczny powinien mieć ok. 50 mm szerokości. Rozstawiamy cyrkiel z dwoma ostrymi końcami na 10 mm i kreślimy w drewnie trzy współśrodkowe okręgi. Zaokrąglonym dłutem wykonujemy rowek na najbardziej wewnętrznym kole. Zdejmujemy deskę z tokarki i papierem ściernym wygładzamy jej tylną płaszczyznę.

Kładziemy deskę na stole roboczym. Małym nożykiem wykonujemy szereg małych ukośnych łódkowatych nacięć głębokości ok. 3 mm. Wzdłuż pierwszego szeregu wykonujemy drugi, wycinając małe „łódeczki”.

Powtarzamy nacinanie drewna, tworząc drugi rząd „łódeczek”, ale tak, żeby były symetryczne do poprzednich – przypomina to stylizowany kłos pszenicy. Gotową deskę czyścimy z resztek drewna i pyłu, sprawdzamy, czy tył deski jest równy i całość dobrze nacieramy oliwą z oliwek, po czym deska jest gotowa do użycia.