Ustawianie mebli.
Ustawianie mebli przypomina układankę. To, co sobie obmyślimy lub wyrysujemy na planie podłogi, zrealizowane, okazuje się niezgodne z naszymi oczekiwaniami.
Na szczęście, istnieje kilka podstawowych zasad, które pomogą nam uniknąć niepotrzebnego zdenerwowania, a jednocześnie zaoszczędzą czasu i pieniędzy.
1. Urządzając kącik do prowadzenia rozmów, pamiętaj, że najlepiej ustawie siedziska w kształcie litery U, ustawienie mebli na planie litery L jest zwykle niewygodne. Z sofy i pary foteli łatwo stworzyć układ w kształcie litery U pozwalający każdej z siedzących osób na prowadzenie intymnej rozmowy przodem do drugiego. Z drugiej strony narożnikowa sofa lub dwie sofy: jedno- i dwuosobowa powodują, że wszyscy „wykręcają się i krzyczą”, usiłując prowadzić rozmowę.
2. Unikaj dosuwania mebli do przeciwległych ścian. Ten powszechny błąd dekoratorski sprawia, że rozmowa staje się trudna, bowiem ustawienie siedzisk tworzy „krzyczący dystans”.
Ustawienie kilku ruchomych mebli na środku pokoju, np. pary dwumiejscowych sof lub sof zwróconych do ciebie lub utworzenie układu na planie litery „U” wokół kominka, stworzy intymną atmosferę.
3. Wszystkie siedziska powinny mieć tę samą wysokość lub różnić się od siebie nie więcej niż o kilka centymetrów, aby uniknąć efektu „huśtawki”. Zastanawiając się nad zakupem nowej sofy lub foteli, większość ludzi myśli o stylu, barwie, tkaninie i wygodzie. Nigdy nie zastanawiają się nad wysokością siedzisk. Sprawa wysokości siedziska jest szczególnie ważna, jeśli kupujesz parę foteli mających tworzyć układ z sofą (i vice versa).
„Magiczne podkładki”
Czy zastanawiałaś się nad doskonałym ustawieniem mebli? Dlaczego miałabyś nie użyć tego, czym posługują się zawodowcy, kiedy muszą przesunąć ciężki mebel? „Magiczne podkładki” (kawałeczki filcu podklejone do nóg mebla) mają różne kształty i rozmiary, dzięki czemu można z łatwością przesuwać ciężkie meble, kiedy chce się posprzątać lub zmienić układ pokoju.