Zdzieranie starej warstwy lakieru

Zdzieranie starej warstwy lakieru
Czasami zachodzi konieczność usunięcia starego lakieru z całej powierzchni mebla. Należy się jednak starać – jeśli jest to możliwe – by odsłonięte fragmenty surowego drewna były jak najmniejsze.

Usuwanie lakieru z wybranych fragmentów
Istnieje kilka sposobów usuwania starego lakieru z małej powierzchni: przy użyciu skrobaczki, spirytusu lub rozpuszczalnika chemicznego. Zeskrobywanie jest konieczne, jeśli użycie rozpuszczalnika nie dało pożądanych rezultatów. Zeskrobując lakier z okleiny trzeba uważać, by nie przedrzeć się do podkładu. Kierunek skrobania powinien z grubsza odpowiadać kierunkowi ułożenia włókien, od czasu do czasu należy jednak zmieniać kąt, by nie wyżłobić w powierzchni zagłębienia. Lekko wygładź powierzchnię papierem ściernym, by „wystrzępić” krawędź powłoki lakieru wokół ubytku.
Spirytus nadaje się doskonale do usuwania lakieru z małych powierzchni. Nanosi się go płócienną szmatką lub tamponem z delikatnej wełny stalowej.
Rozpuszczalnika można również użyć do odsłonięcia fragmentu surowego drewna. Zanurz mały tampon wełny stalowej i ścieraj lakier ruchem zgodnym z kierunkiem przebiegu słoi. Zneutralizuj odsłonięty fragment benzyną lakową lub wodą.

Usuwanie lakieru z całej powierzchni
Do usunięcia lakieru z całej powierzchni mebla należy użyć rozpuszczalnika chemicznego. Najlepsze są rozpuszczalniki w postaci płynu lub rzadkiego żelu, które nanosi się na powierzchnię pędzlem, a następnie zeskrobuje wraz z rozmiękczoną farbą. Do końcowego oczyszczenia powierzchni należy użyć delikatnej wełny stalowej. Przemyj drewno spirytusem i wyszlifuj wełną stalową, ruchem zgodnym z kierunkiem ułożenia włókien. Po wyparowaniu spirytusu przygotuj powierzchnię do malowania, wygładzając ją delikatnym papierem ściernym.
Jeśli drewno pokrywa kilka warstw farby, najlepiej usunąć ją za pomocą pistoletu na gorące powietrze. Strumień powietrza o temperaturze 300°C w ciągu kilku sekund powoduje odstawanie farby od podłoża.

METODY PRZEMYSŁOWE
Istnieje kilka przemysłowych metod oczyszczania drewna i metalu z farby. Większość z nich polega na zanurzeniu całego mebla w naczyniu z gorącym roztworem sody żrącej, a następnie spłukiwania go strumieniami wody. Proces ten może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mebli, powodując osłabienie złącz, odstawanie forniru, powstawanie pęknięć i chropowacenie powierzchni. Istnieją też metody usuwania lakieru na zimno, nie wymagające długiego moczenia w żrącej substancji. Używane do tego celu rozpuszczalniki nie osłabiają złącz, powodują tylko lekkie chropowacenie powierzchni, którą trzeba wyszlifować. Zawsze zasięgnij porady fachowca przed zastosowaniem którejś z metod przemysłowych; nigdy nie poddawaj im szczególnie cennych mebli.