Oględziny mebli

Przed przystąpieniem do renowacji drewnianych części mebla, musisz zwrócić uwagę, czy są one idealnie gładkie i czyste. Nie daj się zwieść nadziei, że warstwa lakieru zatuszuje mniejsze skazy, w ten sposób jedynie je uwypuklisz. Zacznij od usunięcia warstw starego lakieru, na całej powierzchni lub na jej części, w zależności od stopnia zniszczenia. Jeśli drewno jest poplamione lub odbarwione, zajdzie konieczność jego wybielenia. Na końcu zeszlifuj powierzchnię do gładkości.

Po zdarciu warstwy lakieru i wyszlifowaniu, surowe drewno może okazać się zbyt jasne i zechcesz je przyciemnić bejcą. Bejcowanie fragmentu powierzchni (np. po wybielaniu plam) i dopasowanie go do barwy reszty drewna jest niezwykle trudne i wymaga dużego doświadczenia.
Przed polakierowaniem mebla zachodzi czasem konieczność wypełnienia szczelin i nierówności powierzchni przez naniesienie szpachlówki do drewna –  pasty o rzadkiej konsystencji produkowanej w różnych kolorach. Do jasnych gatunków drewna i do powierzchni wybielanych najlepsza jest szpachlówka o barwie naturalnego drewna, do pozostałych powierzchni należy dobrać odpowiednią barwę. Szpachlówkę nanosimy płaską szpachlą prostopadle do kierunku ułożenia włókien i zostawiamy do stwardnienia na noc. Szpachlówkę można zmieszać z bejcą. Używając do renowacji mebli środków chemicznych zabezpiecz się przed ewentualnymi wyziewami lub zachlapaniami.