Półka drewniana w stylu kolonialnym cz.1

Domy pierwszych osadników w Ameryce pełne byty najrozmaitszych półek i półeczek. Konsolki pod świece, półki na torby i sakiewki, półki na najrozmaitsze rzeczy, wszystkie je robiono przy minimalnej ilości stolarskich złączy i ozdabiano w uroczym, naiwnym stylu. Półka, której model tu przedstawimy, to piękne przypomnienie sztuki rzemieślników z Nowej Anglii, mistrzów w posługiwaniu się cyrklem i projektowaniu falistych linii esownic.

Nieskomplikowane w wykonaniu wpusty i klejona konstrukcja sprawiają, że półka ta stanowi doskonałą wprawkę dla początkujących, którzy dysponują ograniczonym zestawem narzędzi. Wykonano ją z sosnowych desek, dzięki czemu nie jest droga. Dzięki ozdobnie wycinanym krawędziom ścianek bocznych będzie bardzo pięknym elementem wystroju wnętrza, doskonale nadającym się nawet do pokoju dziennego. Wzór, w jaki wycięto krawędzie ścianek bocznych, łatwo uzyskać, jeśli tylko mamy pewną rękę i umiemy posługiwać się cyrklem. Jest symetryczny, więc wystarczy narysować go po jednej stronie centralnej linii, a następnie przełożyć szablon i narysować po drugiej stronie linii. Upewnijmy się, że na krawędziach, które zamierzamy ozdobnie wyciąć, nie ma sęków ani pęknięć.

Najważniejsze narzędzia- Stół stolarski z imadłem i ściskiem, cyrkiel, ołówek, linijka, ekierka, piła włośnicowa lub wyrzynarka elektryczna, frezarka i blat roboczy do niej, frez palcowy 13 mm, ściski, nóż, klocek do szlifowania, pędzel, wkrętak.

INNE UŻYTECZNE NARZĘDZIA – Wkrętarko-wiertarka akumulatorowa, szlifierka elektryczna, znacznik stolarski, klocek do szlifowania.

Materiały:
drewno sosnowe
klej PVA
papier ścierny 80 i 150
artystyczna farba olejna: czerwona, siena palona i czarna
olej tekowy
4 uchwyty do luster 30 mm
benzyna lakowa do mycia pędzli

Zestawienie wymiarów
wszystkie elementy wykonujemy z drewna sosnowego
2 deski 440 x 175 x 18 mm (ścianki boczne)
2 deski 300 x 158 x 18 mm (półki)

Można powiesić półkę na uchwytach, jakie stosuje się do luster, ukrywając je na tylnej krawędzi ścianek bocznych, ale dawniej umieszczano je tak, że stanowiły coś w rodzaju „uszu”.