Względna wilgotność powietrza i temperatura. Optymalna dla mebli względna wilgotność powietrza powinna wynosić 50—65%. Regulować ją należy przez sztuczne nawilżanie lub osuszanie. Temperatura pomieszczeń, w których znajdują się zabytkowe meble, powinna wynosić 18—20 C. Wahania wilgotności powietrza i temperatury powinny być możliwie małe i w żadnym wypadku gwałtowne, gdyż na takie wahanie szczególnie wrażliwe są forniry mebli i to w znacznie większym stopniu niż pełne drewno. Mebli nie można ustawiać w pobliżu źródła ciepła, np. pieca czy kaloryfera, a także blisko ściany (zwłaszcza narażonej na zawilgacanie). Między meblami a ścianą musi istnieć odstęp pozwalający na cyrkulację powietrza.
Światło. Unikać należy bezpośredniego padania promieni słonecznych na stare meble, szczególnie należy chronić meble z intarsją, a jeszcze bardziej powierzchnie dekorowane laką europejską, wyjątkowo wrażliwą na ten typ czynników niszczących. Operowanie promieni słonecznych można ograniczyć różnego rodzaju zasłonami i żaluzjami.
Dezynsekcja. Pierwszą czynnością w walce z owadami, szkodnikami drewna, jest stwierdzenie, czy żerują one jeszcze w meblu, czy już go opuściły. O obecności owadów w drewnie świadczą nie tylko istniejące otwory wylotowe, ale głównie wysypujący się z nich jasny pył drzewny. Druga czynność polega na stworzeniu i przestrzeganiu odpowiednich warunków klimatycznych, ograniczających możliwości rozwijania się szkodników. Właściwa walka polega na wprowadzeniu środków dezynfekcyjnych. Do walki z owadami w meblach najprostsze jest użycie kontaktowych środków, takich jak roztwór Lindan (sześciochlorocykloheksan) w acetonie czy produktów dostępnych w handfu. Do nich należy Antox (pięciochlorofenol i metoksychlor) w postaci 25% roztworu w ksylenie; Xylamon BN-hell (preparat na bazie alfachloronaftalenu, prod. Desowag-Chemie Gesellschaft, Dusseldorf) i czterochlorometan. Ten ostatni produkt zostawia plamy na drewnie, toteż nie powinien mieć styczności z dekoracją malarska. Pociemnienie drewna wywołuje także Holzwurm Basileum HV (karbolineum. prod. Baver Werke. Leverkusen), dlatego też preparat ten może być stosowany jedynie na tylne części mebla. Natomiast Formol (30—-40-proc. roztwór wodny aldehydu mrówkowego) nie zostawia plam na drewnie. Ciekłe środki do zwalczania szkodników drewna wprowadza się przez wstrzykiwanie w otwory wylotowe (wydrążone przez te szkodniki), lub powlekanie.
Dezynfekcja. Substancjami stosowanymi do zwalczania grzybów żerujących na meblach są, HCH (heksachlorocykloheksan) i chloronaftalen lub 1 -proc. roztwór sublimatu w metanolu. Grzybów nie należy usuwać na sucho z mebli (np. przez ścieranie), gdyż jest to sposób nieskuteczny.
Przemieszczanie mebli. Meble powinno się przenosić, a nie przesuwać po podłodze, gdyż ich konstrukcja nie jest do takich ruchów przystosowana. Podnosząc meble, nie należy ujmować ich za miejsca wystające (np, gzymsy) i elementy dekoracyjne.