Walka z kornikami

Walka z kornikami

Korniki
Najbardziej oczywistym dowodem inwazji komików są liczne otworki wielkości lepka od szpilki.
Czasem trudno stwierdzić, czy owady przestały żerować; jeśli masz jakieś wątpliwości, przemyj dokładnie drewniane części mebla i nanieś pędzlem lub rozpyl płyn owadobójczy.

Wszystkie owady atakują drewno w podobny-sposób. Dorosły osobnik składa jaja  w pęknięciach lub szczelinach drewna. Po wylęgu larwy przez kilka lat drążą korytarze w drewnie, wygryzając rocznie tunelik o długości około 5 cm. Setki takich korytarzyków mogą poważnie nadwerężyć strukturę drewna i doprowadzić do złamań. W przeszłości wiele mebli padało ofiarą korników, niemniej można je przywrócić do dawnej świetności.

Aby stwierdzić, czy komiki nadal żerują w drewnie, należy uważnie przyjrzeć się otworom. Świeże otwory wylotowe są bardziej czyste i jasne, stare są pociemniałe. Innym świadectwem aktywności komików jest drobniutki pyl na krawędziach otworów.

Jeśli podejrzewasz, że w zakupionym meblu mogą żerować korniki, musisz jak najszybciej go zabezpieczyć, najlepiej przed przyniesieniem do domu. Wytnij nadmiernie uszkodzone fragmenty, po czym nasącz drewno płynem owadobójczym.

Wlewaj płyn przez otwory wylotowe za pomocą strzykawki lekarskiej lub aerozolu z lejkowatym aplikatorem. Kanaliki wewnętrzne są ze sobą połączone, toteż nie musisz wlewać płynu do każdego otworu – wystarczy co 5 cm. Odsłonięte surowe drewno polej dokładnie płynem, powierzchnie lakierowane posmaruj specjalną pastą owadobójczą.