Siedzisko z plecionki – trzciny cz.1

Siedzisko z plecionki – trzciny. Ustalanie porządku przeplatania.

Zanim przystąpisz do pracy, spryskaj motek trzciny wodą i zostaw na kilka minut, by trzcina namokła i nabrała elastyczności. Jeśli siedzisko ma być wytrzymałe, niezbędna jest minimalna ilość połączeń, musisz więc nawinąć tyle trzciny, ile się da, na tekturkę w kształcie szerokiej litery I. Łącząc ze sobą dwa kawałki wiąż je na spodniej stronie siedziska. Na pokrycie od nowa średniej wielkości krzesła potrzeba 2-3 godzin. Usuwanie starej plecionki wiąże się z dużą ilością kurzu i odprysków sitowia, toteż najlepiej wykonać tę czynność na dworze lub rozłożywszy dużą płachtę ochronną.
Plecenie odbywa się wokół ramy siedziska, od rogu do rogu. Jeśli jednak siedzisko jest szersze z przodu i zwęża się ku tyłowi, będziesz musiał wypełnić przednią krawędź, by była takiej samej długości co tylna.
Podobnie w przypadku siedzisk prostokątnych – kiedy lewy i prawy segment będą już wypełnione, będziesz musiał dodatkowo przepleść kilka warstw wokół przedniej i tylnej krawędzi ramy.
Aby wypełnić przednią krawędź ramy, przywiąż sitowie miękkim sznurkiem do lewej krawędzi ramy. Skręć sitowie w linę i przełóż ją nad przednią krawędzią, blisko nogi krzesła, następnie przez szerokość ramy, nad krawędzią boczną i ponownie przez szerokość ramy. Przewiąż nad prawą krawędzią boczną, przez szerokość ramy i nad przednią krawędzią, przymocowując trzcinę po wewnętrznej stronie prawej krawędzi bocznej. Powtarzaj aż do wypełnienia przednich narożników.

Wypełnianie ramy krzesła.
Wzór powstaje automatycznie, podczas przeplatania sitowia dookoła wnętrza ramy i zapętlania na każdym rogu. Ukośne złącza wydają się dzielić siedzisko na 4 segmenty.