Siedziska z plecionki

Siedziska z rafii rozpowszechniły się w Europie i Ameryce w XVII wieku. Początkowo wzór plecionki był prosty, wkrótce jednak zaczęto stosować wymyślniejsze, ozdobne sploty. Siedziska z plecionej trzciny znane były już w średniowieczu. Do Ameryki trafiły wraz z przybyciem misjonarzy. W sprzedaży są dostępne gotowe plecionki z ciętej rafii, trudno jest jednak je naciągnąć do odpowiedniego naprężenia, lepiej więc stosować tradycyjna metodę. Wyplecenie nowego siedziska dla średniej wielkości krzesła zajmuje 6-8 godzin.

Konserwacja rafii i trzciny
Plecionka trzcinowa wysycha i kruszy się pod działaniem wysuszonego przez centralne ogrzewanie powietrza, trzeba więc zadbać o odpowiednią wilgotność pomieszeznia.
Do zmywania zabrudzonej rafii i trzciny użyj szmatki zanurzonej w ciepłych mydlinach i wyżętej.
Przetrzyj powierzchnię i spłucz kilkakrotnie czystą wodą, by nie zostawić chłonących kurz cząsteczek mydła.
Rafia jest szczególnie podatna na powstawanie osadu, lepiej więc ją wysuszyć po myciu na słońcu.

Przygotowanie krzesła do wykonania plecionki.
Po pierwsze usuń zużyte siedzisko. Przetnij je przy ramie ostrym nożem, zachowując mały fragment jako wzór. Jeśli trzeba, usuń wiertłem drewniane kołki i resztki rafii z otworów w ramie siedziska. Ostrożnie wyciągnij pozostałe fragmenty rafii szczypcami. Przy okazji sprawdź, czy rama jest w dobrym stanie i dokonaj ewentualnych napraw.