Odnawianie tapicerki

Odnawianie tapicerki.

Jeśli siedzisko krzesła zapadło się lub stało się nierówne, trzeba je rozpruć i wymienić starą taśmę tapicerską, wyściółkę i sprężyny. Bardzo często wierzchnie obszycie siedziska zużywa się szybciej niż wewnętrzna wyściółka, ale przy okazji zmiany materiału rozsądniej będzie także wymienić i wyściółkę. Kupując nowy materiał obiciowy, wybieraj tkaniny mocne i zalecane przez producenta do tego właśnie celu.
Istnieją dwa typy siedzisk krzeseł: siedzisko stałe, będące integralną częścią mebla oraz siedzisko wyjmowane, nie zawierające sprężyn, wciskane w ramę krzesła.

Mimo że techniki obciągania ich materiałem są identyczne, znacznie łatwiej odnowić siedzisko wyjmowane, ze względu na możliwość ustawiania go pod dowolnym kątem i brak sprężyn. Jeśli siedzisko stałe również pozbawione jest sprężyn, musisz odnowić pasy parciane, płótno i wyściółkę tak samo, jak w przypadku siedziska wyjmowanego.

Siedzisko ze sprężynami
Jeśli uda ci się w zadowalający sposób odtworzyć zamocowane na stale siedzisko ze sprężynami (rys. po prawej), oznacza to, że jesteś na najlepszej drodze, by stać się zawodowym tapicerem. Podczas naprawy takiego siedziska wykorzystuje się wszystkie niemal techniki tradycyjnego meblarstwa – szycie i lamowanie platformy pod sprężyny, szacowanie potrzebnej ilości wyściółki, kształtowanie jej za pomocą pikowania. Materiał przybija się gwoździkami i zakleja lamówką lub podwija i wpycha pod spód.

Siedzisko wyjmowane
Chociaż trudno jakiejkolwiek z prac tapicerskich nadać miano łatwej, dla początkujących w tej dziedzinie polecamy dość prostą renowację siedziska wyjmowanego, nie utrudnianą przez niewygodną ramę krzesła.