Pod pojęciem „naprawa mebli” kryje się wiele różnorodnych czynności, wymagających użycia różnych narzędzi. Być może masz już w swoim warsztacie podstawowy sprzęt do obróbki drewna, jednak będziesz musiał ten zestaw uzupełnić kilkoma bardziej profesjonalnymi narzędziami. Zakup urządzeń elektrycznych, takich jak wiertarki, piły tarczowe i szlifierki, to kosztowna inwestycja, pozwala ona jednak na duże oszczędności czasu i większą dokładność wykonania napraw.
Podstawą każdej pracy, zwłaszcza w drewnie, jest precyzja pomiarów i trasowania. Najlepiej do tego celu nadaje się samozwijająca miarka taśmowa, linijka stalowa, kątownik i poziomnica dobrej jakości. Staraj się szczególnie dbać o te przyrządy; wszelkie uszkodzenia spowodują niedokładność pomiarów. Kupując sprzęt do pomiaru i trasowania wybieraj przyrządy najwyższej jakości, na jaką cię stać; ponadto zwracaj uwagę, by części metalowe i drewniane były mocno ze sobą połączone.
Piły są narzędziami do cięcia o najbardziej wszechstronnych możliwościach, zwłaszcza jeśli chodzi o drewno. Istnieje wiele typów i wielkości pił, najbardziej uniwersalne są piły: grzbietnica i płatnica. Ponadto przyda ci się także co najmniej jeden duży wkrętak zwykły i jeden mały krzyżakowy, jak również zestaw dłut o różnych wielkościach i kształtach ostrzy. Do uderzania w dłuto oraz do wbijania drewnianych klinów użyj drewnianego młotka pobijaka.
Szczypce i obcęgi
Obcęgi służą do wyciągania gwoździ. Szczypce o wydłużonych i zaokrąglonych szczękach służą do wyciągania małych przedmiotów z podłoża, cięcia drutu lub przytrzymywania małych przedmiotów z metalu.
Piła grzbietnica i skrzynka uciosowa
Piła tego typu ma brzeszczot w kształcie prostokąta o wzmocnionym grzbiecie. Używana jest do precyzyjnego przycinania drewna, zwłaszcza podczas profilowania złączy.
Ukośne nacięcia w bocznych ściankach skrzynki uciosowej prowadzą brzeszczot podczas cięcia połączeń pod odpowiednim kątem.
Szydło (przebijak)
Podobny do dłuta czubek szydła przebija włókna drewna, tworząc punkt wejścia dla wkrętów.
Ścisk stolarski
Przyda ci się kilka ścisków stolarskich średniej wielkości do ponownego klejenia ościeżnic i do ściskania kilku desek razem.
Kątownik specjalny
Jest to bardzo wszechstronny przyrząd do pomiarów i trasowania, kątownik prosty, kątownik ukośny, mogący służyć jako linijka i poziomnica.
Znacznik
Służy do odwzorowania krzywej powierzchni profilowanej.
Dłuto wklęsłe
Dłuta wklęsłe można prowadzić wypukłością do góry lub na dół, wycinając rowki wypukłe lub wklęsłe.
Tarniki i pilniki
Tarniki są bardziej szorstkie od pilników, mają głębsze nacięcia i służą do wstępnej obróbki drewna. Występują w wersji okrągłej, półokrągłej i płaskiej.
Wzornik
Służy do trasowania linii równoległych do krawędzi lub końca płyty lub deski.
Młotek
Szczególnie przydatny okaże się młotek monterski, zwłaszcza do wyciągania gwoździ.