Dziecięcy stołeczek cz.1

Dziecięcy stołeczek
Inspiracją dla tego wdzięcznego modelu byt stołeczek, jaki miała w swojej kuchni moja babcia. Za każdym razem, kiedy dziadkowi zostało trochę farby z jakiejś okazji, stołeczek zmieniał kolor. Po malowaniu zagrody kurcząt byt czerwony, potem stał się zielony, jak furtka do ogródka, ale przeważnie -nie wiem dlaczego – był jaskrawo żółty. Moi dziadkowie używali go jako podnóżka i np. stawali na nim, kiedy trzeba było sięgnąć do wysokiej szafki, ale tak naprawdę było to moje specjalne siedzisko. Mając taki sprzęt w domu, przekonamy się, że z pewnością będzie pełnić wiele różnych ról.

Nawet jeśli stawiamy pierwsze kroki w stolarstwie weekendowym, bez trudu poradzimy sobie z wykonaniem tej konstrukcji. Elementy stołeczka wycinamy piłą włośnicową lub wyrzynarką elektryczną z desek sosnowych grubości 20 mm. Nogi są osadzone w gniazdach wyciętych dłutem w bocznych ściankach, a całość została zmontowana za pomocą wkrętów. Nasz model pomalowaliśmy na żółto, ale może to być każdy inny jaskrawy kolor, np. strażacki czerwony czy szafirowo niebieski. Można też każdą część pomalować innym kolorem.

Najważniejsze narzędzia- Stół stolarski z imadłem i ściskiem, cyrkiel, ołówek, linijka, ekierka, przyrząd do rysowania kątów, piła włośnicowa lub wyrzynarka elektryczna, wiertła 10 mm i 5 mm, piła grzbietnica, dziobak, równiak, klocek do szlifowania, wiertło do wkrętów z łbem wpuszczanym, wkrętak, pędzel

INNE UŻYTECZNE NARZĘDZIA Wiertarka akumulatorowa, szlifierka elektryczna, cyrkiel traserski, znacznik stolarski

Materiały:
drewno sosnowe
papier ścierny 80 i 150
12 stalowych wkrętów stożkowych 4x30mm
farba błyszcząca
żółta benzyna lakowa do mycia pędzli

Zestawienie wymiarów
wszystkie elementy wykonane z drewna sosnowego
deseczka 400 x 200 x 18 mm (wierzch stołeczka)
2 deseczki 390 x 60 x 18 (osłony boczne)
2 deseczki 260 x 260 x 18 (nogi)

Otwór w środku stołeczka, służący jako uchwyt do przenoszenia, musi być na tyle duży, żeby dziecko nie zakleszczyło sobie w nim nogi.