DREWNO GOTOWE
Drewno gotowe ma postać wygładzonych desek i płyt, których wszystkie boki są do siebie wzajemnie prostopadłe. Można zamówić kawałki przycięte na wymiar. Jeśli jednak lubimy ciąć i wyrównywać deski, to po prostu zamówmy sezonowaną tarcicę. Na deski, które mają być łączone na wpust i pióro (jak w wiszącej szafce kuchennej) kupuję najlepszej jakości gotowe, dwustronnie gładzone drewno sosnowe.
SKLEJKA
Na przedmioty przedstawione w tej książce należy użyć najlepszej jakości sklejki brzozowej, wykonanej z warstw forniru. Łatwo ją obrabiać – krawędzie cięcia są równe -rysunek jasnych słojów jest bardzo atrakcyjny.
ŁĄCZENIA
Na rynku istnieją dosłownie tysiące produktów nadających się do tego celu, ale ja ograniczam się zwykle do stalowych i mosiężnych wkrętów, gwoździ i pinesek tapicerskich, prętów gwintowanych (które przycinam na odpowiednią długość i używam z nakrętkami i podkładkami), mosiężnych wkrętów z gniazdem sześciokątnym i beczułek, drewnianych kołków i plastikowych bloczków. Mosiężne nakrętki i beczułki w połączeniu z gwintowanymi prętami mogą być nieznane, ale patrząc na fotel werandowy łatwo się przekonać, jak dzięki nim można wspaniale połączyć deski prostopadle do siebie, bez konieczności wycinania tradycyjnych złączy, oraz z zachowaniem możliwości rozebrania mebla dla łatwiejszego transportu. Zauważmy, że większość nowoczesnych łączy zaprojektowano tak, żeby po zamontowaniu były niewidoczne.
DODATKI
Głównie wykorzystano cztery typy okuć i dodatków: dwa rodzaje zawiasów, różniące się kształtem (jedne do montowania na wierzchu, drugie wpuszczane w drewno), mosiężny wkręt z hakiem i kółko obracające się w dwóch płaszczyznach. Niewiele można dodać na temat tych elementów, oprócz tego, że należy je kupić już po ukończeniu wyrobu, żeby wiadomo było dokładnie, jakie powinny mieć wymiary. Kupując zawiasy, kupmy od razu wkręty, których średnica pasuje do otworów w blaszkach. Jeśli chodzi o uchwyty i rączki, najbardziej lubię samemu strugać je ze ścinków drewna (jak np. w szafce łazienkowej i szafce kuchennej). Wybieram odpowiedni kawałek drewna, przeważnie sosny o prostych słojach lub lipy, a następnie zwyczajnie strugam z niego kozikiem taki kształt, jaki mi się podoba.