Naprawa stołów
Jeśli blat stołu jest zamocowany na trwale, kurczenie się drewna może doprowadzić do powstania pęknięć wzdłuż słojów lub rozklejanie się złącz łączących poszczególne deski. W takiej sytuacji musisz zdjąć blat z ramy stołu, by dokonać napraw. Wykręć wkręty lub wybij kołki tępym pilnikiem, a następnie rozmontuj ramę.
Demontowanie złącz
Często okaże się, że klej tak się osłabił, iż po oddzieleniu blatu od ramy złącza same się rozejdą (zwłaszcza połączenia na wpust). Jeśli jednak złącze okaże się trwalsze, spróbuj rozmiękczyć klej parą.
Aby rozluźnić elementy złącza, umieść bloczek drewna na końcu jednej z desek i uderz mocno pobijakiem.
Jeśli nie wystąpi przemieszczenie, spróbuj uderzać w przeciwnym kierunku.
Ponowne przyklejanie blatu
Do przyklejenia blatu potrzebne będą co najmniej trzy odpowiednie ściski oraz deski zabezpieczające jego powierzchnię. Dwa ściski umieść pod spodem po bokach stołu, trzecie pośrodku na wierzchu, by uniknąć jednostronnego nacisku mogącego wypaczyć blat. Bloczki włożone między krawędź blatu a ściski zabezpieczają je przed wgnieceniami.
Jeśli krawędzie stołu są zaokrąglone, przytnij bloczki o odpowiednim kształcie. Posmaruj klejem krawędzie i lekko zaciśnij imadła.
Zetrzyj nadmiar kleju i obejrzyj złącza. Jeśli nie przylegają idealnie równo, połóż poprzek każdego z nich drewniany bloczek i uderzaj pobijakiem aż do wyrównania krawędzi. Zaciśnij mocniej ściski i ponownie oczyść okolicę z kleju. Sprawdź, czy blat leży prosto, przykładając stalową linijkę. Jeśli linijka się kolebie, podnoś lub obniżaj ściski.
Aby docisnąć blaty okrągłe lub owalne, musisz zrobić w bloczkach z miękkiego drewna odpowiednie wcięcia, które równomiernie rozłożą siłę nacisku imadła.
do takiej pracy to ja bym się nie zabierała, raczej oddałabym smykałkę komuś kto z pewnością lepiej by to zrobił ode mnie.