Najlepiej kupować drewno od wyspecjalizowanego dostawcy – firmy, która sprzedaje tylko drewno i narzędzia stolarskie. Nie należy oczekiwać, że w zwykłym sklepie dla majsterkowiczów dostaniemy wszystko, co potrzebne, lub że uzyskamy w nim szczegółową informację o sprzedawanych produktach. Aby wykonać modele przedstawione w książce, radziłbym kupić drewno wykończone, w wymiarach jak najbardziej zbliżonych do wymaganych. Należy dokładnie obejrzeć oferowane drewno, czy nie ma pęknięć i zmian kolorystycznych, czy nie jest zwichrowane, pełne sęków i innych wad. Jeśli jakiś kawałek budzi wątpliwości, szukajmy dalej. Uzbrójmy się w miarkę i plany i postarajmy się znaleźć dokładnie to, czego nam potrzeba. Dobry sklep to taki, w którym sprzedawcy mają fachową wiedzę i są przyjaźnie nastawieni, zawsze gotowi przyciąć drewno do wymaganych wymiarów, nie strzępiąc jego krawędzi i pilnując, żeby wszystkie boki były wzajemnie prostopadłe. Z pewnością trzeba będzie za to trochę więcej zapłacić, ale to, co kupimy, będzie nadawało się do użytku. Ponadto zawsze prośmy o ścinki.
RODZAJE DREWNA
Sosna. Jest to miękkie drewno o prostych słojach i kremowej barwie. Łatwo się je obrabia, a ciekawy układ słojów oraz niemal zupełny brak sęków sprawiają, że stanowi doskonały wybór jako surowiec na prawie wszystkie przedstawione tu modele.
Sosna klejona. Jeśli mam kłopot z kupnem wystarczająco szerokiej deski, zwykle kupuję płyty sosny klejonej. Drewno kroi się na listwy, które następnie skleja się ze sobą – w ten sposób powstaje płyta odpowiedniej szerokości. To dobry produkt, z którego można wykonać np. boki skrzyni. Materiału tego nie używa się na przedmioty przeznaczone do użytku na wolnym powietrzu.
Jesion. Jest to twarde drewno o długich słojach i barwie szarej do czerwonobrunatnej, używane zwykle tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość. Dobry wybór do wyrobu wielu przedmiotów.
Klon. Twarde drewno kremowej barwy – doskonałe na nowoczesne meble. Wykorzystałem je na stolik kuchenny na kółkach. Jest znakomite do cięcia.
Dąb czerwony. Zwany jest czasem czerwonym dębem amerykańskim. Ma różowo brunatny kolor i piękne proste słoje. Zalicza się do drewna twardego, ale mimo to łatwo je obrabiać. U nas trudniej go kupić, więc najczęściej wykonujemy meble ze zwykłego dębu.
Czereśnia. Ładne twarde drewno o drobnych słojach i delikatnej fakturze koloru kremowo różowego (do brunatnego). Jest drogie, ale doskonałe na przedmioty wymagające twardego, błyszczącego wykończenia. Podobna do niej jest także wiśnia i inne gatunki drzew owocowych.
Mahoń. Twarde drewno o prostych słojach, jednolitej fakturze i czerwonobrunatnej barwie. Unikam jego stosowania, gdyż należy do zagrożonych gatunków, a ponadto nie lubię powstającego przy jego obróbce drobnego pyłu. Czasem jednak wykorzystuję kawałki uratowane ze starych drzwi. Dobrze nadają się na niewielkie detale.