Naprawa oklein (forniru)
Okleina to cienka warstwa prawdziwego drewna naklejona na grubsze podłoże z drewna drzew iglastych lub tańszych gatunków drzew liściastych. Często okładzina taka zdobiona jest dodatkowo kawałkami oklein w innym kolorze (intarsja), bądź cienkimi kawałkami innych materiałów, takich jak mosiądz, szylkret czy kość słoniowa (inkrustacja), układanymi we wzory. Gotową okleinę można kupić w większości specjalistycznych sklepów. Dostępne są również gotowe oblamowania, wzory, a nawet całe motywy dekoracyjne wykonane z różnych gatunków drewna, do ewentualnych uzupełnień.
Zniszczone partie okleiny można wyciąć i zastąpić „łatkami” nowego materiału. Musi ona być grubsza od warstwy pierwotnej, by można ją było zeszlifować. Jeśli okleina jest zbyt cienka, możesz ją nakleić dwuwarstwowo.
Odstająca okleina
Jeśli okleina odstaje na krawędzi lub na którymś z rogów, musisz ją natychmiast podkleić, zanim któryś z fragmentów odłamie się i zgubi. Do starej warstwy kleju dostał się klej i tłuszcz, musisz więc ją wyskrobać spod okleiny i z podłoża. Nanieś świeżą warstwę kleju i dociśnij przyklejany fragment do podłoża zaciskiem lub ciężarkiem na 24 godziny.
Jeśli dojdzie do całkowitego odpadnięcia kawałka okleiny, oczyść ją ze starego kleju, nanieś nowy i przyklej do podłoża. Dociśnij ściskiem aż do wyschnięcia kleju. Jeśli brakuje kawałka okleiny lub jeżeli dany fragment jest wyjątkowo zniszczony, będziesz musiał go zastąpić „łatką” z nowego materiału.