Impregnacja mebli

Impregnacja mebli. Celem impregnacji jest wzmocnienie i utwardzenie osłabionego drewna. Wynikiem tego procesu jest wypełnianie pustych przestrzeni w strukturze drewna. Masa utwardzająca wnika dzięki rozpuszczalnikowi, który ją rozprowadza. Stopień penetracji zależy od rodzaju żywicy i rozpuszczalnika, a skuteczność impregnacji będzie tym większa, im lepsze będzie nasączenie struktury drewna. Dawniej często były stosowane mieszaniny wosku i żywicy oraz jeszcze innych składników. Mieszanina miała dodatnie i ujemne działanie Wosk nadawał elastyczność, kalafonia twardość, terpentyna wenecka ułatwiała penetrację, spirytus wspomagał proces wprowadzania i wypełniania szczelin i kapilar. Masa woskowa używana była na gorąco, co ułatwiało przenikanie impregnatu do wnętrza drewna. Metoda ta miała także wady: niewielki wzrost wytrzymałości mechanicznej, znaczne zwiększenie ciężaru przedmiotu oraz pociemnienie drewna. Dzisiaj z bardzo dobrym skutkiem stosuje się wzmacnianie drewna żywicami epoksydowymi. Istnieje kilka gatunków żywic epoksydowych, dwuskładnikowych. Na ogół mają one dobrą lepkość i są skuteczne. Ich wadą jest pociemnianie drewna, ograniczony czas użycia oraz możliwość przemieszczenia się żywicy w wyniku odparowywania rozpuszczalnika. Używanym do impregnacji polskim produktem na bazie żywicy epoksydowej jest Epidian 5 z utwardzaczem Z-11.

W Polsce do impregnacji mebli stosowany jest Vinoflex MP-400 (kopolimer chlorku winylu i eteru izobutylowinylowego, prod. BASF). Używa się go w 10—25-proc. roztworze toluenu i acetonu. Środek ten odznacza się duzą wytrzymałością mechaniczną, odpornością na czynniki zewnętrzne i względnie małą lepkością oraz dobrą penetracją. Spośród licznych żywic akrylowych do utwardzania drewna często używa się Paraloidu B-72 (kopolimer metakrylanu etylu i akryIanu metylu. prod. Rohm i Haas), który jest odporny na światło i wilgoć, a ponadto nie zmienia z czasem barwy. Często używany jest w postaci 10-proc. roztworu w ksylenie i toluenie (10:1). Lepkość roztworu nie może być za wysoka.

Skuteczność impregnacji zależy od ilości i rodzaju wprowadzonego środka oraz od głębokości jego wniknięcia do drewna. Rozróżniamy tzw. impregnację powierzchniową, polegająca m.in. na powlekaniu i natryskiwaniu przedmiotu impregnatem, oraz impregnację głęboką w tym bezciśnieniową, o działaniu dyfuzyjnym, oraz kąpiele zwykłe i pod zmniejszonym ciśnieniem.