Narzędzia ręczne

NARZĘDZIA RĘCZNE

Stolarstwo weekendowe wymaga posiadania dużego zestawu narzędzi ręcznych, takich jak przybory do wymierzania i zaznaczania, piły, strugi, dłuta, młotki, pobijaki, noże i ściski.

Narzędzia do mierzenia i zaznaczania. Stolarz zaczyna pracę od pomiarowi rysowania. Do tego potrzebna jest taśma miernicza, ołówki i linijka, przymiar kątowy, ekierka oraz przymiar o zmiennym kącie do przenoszenia wymiarów, cyrkiel zwykły do rysowania okręgów oraz znacznik traserski do oznaczania gniazd i czopów.

Piły. Najbardziej przydatne piły to duża grzbietnica wzdłużna do cięcia wzdłuż słojów, którą przycina się małe kawałki drewna oraz wycina duże detale, oraz mała grzbietnica prosta do cięcia w poprzek słojów, do wycinania małych złączy, skrzynka uciosowa lub piła do ciecia pod kątem. Zawsze wybieramy piły najlepszej jakości, które nadają się do ponownego ostrzenia.

Strugi. Potrzebne są trzy strugi: dobry spustnik do wyrównywania dużych powierzchni, ścinania nierówności i fałd występujących na drewnie ciętym maszynowo; gładzik do gładzenia włókien na przekrojach oraz ośnik do wygładzania krzywizn.

Dłuta. Ważne, żeby nasze dłuta były doskonałej jakości. W sprzedaży mamy mnóstwo najróżniejszych dłut -ja radziłbym nabyć możliwie najlepszy zestaw dłut stolarskich – najlepszy, na jaki możemy sobie pozwolić.
Warto również mieć osełkę do ich ostrzenia.

Młotki i pobijaki. Ja używam trzech różnych młotków: dużego młotka ciesielskiego z rozdwojonym końcem do grubszych prac i do wyciągania gwoździ oraz dwóch mniejszych młotków tapicerskich do wbijania delikatniejszych gwoździków. Drewniany pobijak przydaje się wówczas, kiedy trzeba uderzyć w narzędzie lub bezpośrednio w drewno, którego nie chcemy uszkodzić ani pozostawić śladu. Prostopadłościenny pobijak stolarski doskonale nadaje się do pobijania dłut, a ciężkiego okrągłego pobijaka używamy wówczas, kiedy potrzeba większej siły, jak w przypadku dłut wklęsłych (żłobaków).

Noże i koziki. Noże i koziki to narzędzia niezwykle przydatne. Wśród nich powinien się znaleźć mały scyzoryk do skrawania, nóż stolarski oraz duży nóż do strugania kołków. Przekonałem się, że stare noże dłużej zachowują ostrość. Można je dostać na pchlim targu.

Ściski. Nigdy nie ma się za dużo ścisków. Ja używam kilku długich ścisków ramowych, imadła przymocowanego na stałe do stołu, jednego lub dwóch małych ścisków mocujących i całego mnóstwa najróżniejszych ścisków starszego typu, które nagromadziłem przez lata. Kupować należy ściski najlepszej jakości, zawsze parami i nowe, w żadnym razie nie dajmy się skusić na ściski z drugiej ręki lub z taniego importu.

Narzędzia do obróbki metalu. Oprócz narzędzi stolarskich potrzebna jest także mała piłka do metalu, którą będziemy przycinać gwoździe i metalowe pręty, pilnik gładzik do metalu do wygładzania przeciętych powierzchni oraz szczypce i cęgi do najróżniejszych robót. (Ja używam także lutownicy do wypalania wzorów. Nie jest ona do tego przeznaczona, ale jest bezpieczna i dobrze się do tego nadaje).