Narzędzia i materiały do wykonania plecionki z rafii
Do wykonania siedzisk z rafii i z trzciny nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Nie musisz też dysponować specjalnym warsztatem: wystarczy ustawić krzesło na odpowiedniej wysokości i w dobrym świetle.
Do wycięcia starej plecionki potrzebny będzie nóż introligatorski, szczypce pomogą chwytać i przeplatać rafię, zaś kombinerki lub nożyce przycinać ją do odpowiedniej długości. Igła tapicerska może się okazać pomocna do podważania zbyt ściśle przylegających kawałków rafii. Plastykowe zatyczki są idealne do przytrzymywania rafii w otworach w trakcie pracy. Do wypychania starych kołków i zatyczek z otworów możesz wykorzystać gwóźdź z odpiłowanym ostrym końcem lub wkrętak krzyżakowy z zeszlifowanym czubkiem.
Typy rafii (tapicerskiej)
Rafię można kupić w kilku standardowych szerokościach, opisywanych cyframi od 1 do 6. Do wyplecenia siatki podstawowej (od boku do boku oraz od frontu do tyłu) użyj rafii nr 2, do ukośnych pasem weź rafię nr 3 lub 4, zaś do wykończenia krawędzi rafię nr 6. Przed użyciem rafię trzeba przez kilka minut moczyć w cieplej wodzie, by nadać jej elastyczność, a następnie zapakować do plastykowego worka, by nie wyschła. Jeśli mimo to zaczyna wysychać, przetrzyj ją mokrą szmatką.
Pasma rafii mają z jednej strony gładszą powierzchnię, zatem musisz przeplatać je tak, by gładsza strona była zawsze na wierzchu. W ten sposób unikniesz zaczepiania się włókienek.