Przygotowanie drewna

Praca z drewnem to trochę jak podróż. Wspaniale jest ją zaczynać i niemniej wspaniale docierać do miejsca przeznaczenia, ale najlepszy kawałek to przygoda między początkiem a zakończeniem. To cudowne uczucie podarować komuś z rodziny lub przyjaciołom rzecz wykonaną własnymi rękami, ale wiele procedur i technik podczas jej wykonywania jest tak samo przyjemnych. Kiedy sprawdzam ostrość wyostrzonego na brzytwę narzędzia, wącham drewno i czuję pod palcami jego fakturę, a następnie wykonuję czyste, gładkie cięcie, to odczuwam wielką satysfakcję. W niniejszym rozdziale dowie się czytelnik, jak używać przedstawionych wcześniej narzędzi, aby nadać drewnu rozmaite kształty, uformować najróżniejsze złącza i uzyskać ciekawe faktury. Jeśli nie mamy wprawy w posługiwaniu się danym narzędziem, albo nie jesteśmy pewni, czy dane drewno nadaje się na wybrany przedmiot, zawsze dobrze jest przeprowadzić próbę na drewnianych ścinkach. Pracownię należy utrzymywać we wzorowym porządku – niektórzy stolarze zaczynają nową pracę od oczyszczenia i naostrzenia narzędzi, posprzątania pracowni i oczyszczenia maszyn.

PRZYGOTOWANIE DREWNA

Kiedy podjęliśmy decyzję, jaki przedmiot wykonamy, posortujmy starannie wybrane kawałki drewna i podzielmy na grupy. Każdy kawałek oznaczamy, żeby wiedzieć, jak dopasować go do ogólnego schematu – zaznaczamy górę, dół, najlepsze powierzchnie i krawędzie. Linijką wymierzamy wielkość i zapisujemy ołówkiem. Za pomocą trójkąta kreślarskiego wyznaczamy linie i kąty, żeby wiedzieć, które kawałki trzeba odciąć. Zwykłym cyrklem rysujemy łuki, a cyrklem z dwoma ostrzami przenosimy wymiary z rysunków na drewno.
Jeśli trzeba zmniejszyć szerokość deski lub wyznaczyć miejsce łączenia, ustawiamy przykładnicę na odpowiedni wymiar i znakujemy drewno. Za pomocą przymiaru o regulowanym kącie wyznaczamy linie biegnące pod kątem do krawędzi.
Jeśli mamy do wykonania dwie jednakowe części, oznaczamy je jednocześnie, żeby były identyczne (pamiętajmy przy tym, że powinny one być swoim lustrzanym odbiciem). Ustalając dokładne położenie złącza, warto zrobić karby nożem. Ponadto, kiedy już narysujemy wszystkie linie cięcia, dobrze jest zacieniować drewno po tej stronie linii, skąd zostanie ono usunięte, żeby dokładnie wiedzieć, jak prowadzić cięcie.