Wielu początkujących stolarzy ma własną wiertarkę elektryczną oraz rozmaite pracujące z nią przystawki, takie jak krążek do szlifowania, minitokarkę, wycinarkę do jaskółczych ogonów i statyw. Jednakże, choć narzędzia te działają z lepszym lub gorszym skutkiem, rezultat zawsze jest tak mizerny, że początkujący majsterkowicz szybko się zniechęca. Dlatego, jeśli już wiemy, co chcielibyśmy robić, radziłbym kupować odpowiednie samodzielne narzędzia, przeznaczone specjalnie do wykonania danego zadania. Aby wykonać modele proponowane w tej książce, warto rozważyć kupno następujących elektronarzędzi: wiertarki akumulatorowej, elektrycznej wy-rzynarki pionowej, zwanej dalej po prostu wyrzynarką, szlifierki, ręcznej frezarki do drewna, lekkiej piły tarczowej oraz specjalnej przystawki do wykonywania połączeń na obce pióro.
Wiertarka akumulatorowa. To elektronarzędzie zwane również wiertarko-wkrętarką znakomicie ułatwia te prace, przy których nie chcemy być ograniczeni przez ciągnący się przewód elektryczny. Mam dwie takie wiertarki – małą i dużą. Duża pełni też funkcję mechanicznego wkrętaka, więc nie tylko wiercę nią otwory, lecz także wkręcam śruby i wkręty. Wystarczy tylko nastawić głębokość i siłę wkręcania, a pojemność akumulatora pozwala pracować kilka godzin bez konieczności ładowania. Należy kupić taką, która jest zasilana akumulatorem o napięciu minimum 14V, będziemy wówczas mogli wykonać większość prac. Warto tez kupić zestaw składający się z wiertarki oraz dwóch akumulatorów, możemy wówczas pracować nimi na zmianę.
Nie zapominajmy jednak, że wprawdzie dzięki wiertarce bezprzewodowej pole działania wolne jest od przewodów elektrycznych, ale jest ona zbyt słaba, aby wywiercić otwory o dużej średnicy.
Wyrzynarka. To niewielkie elektronarzędzie bardzo ułatwiające pracę nie tylko przy wycinaniu łuków, ale też przy przycinaniu niewielkich desek. Stawiamy ją na desce, którą chcemy przeciąć, pilnując, żeby brzeszczot ledwie dotykał jej krawędzi. Włączamy narzędzie i zaczynamy przesuwać je do przodu. Brzeszczot porusza się w górę i w dół, wahając jednocześnie w tył i w przód, dzięki czemu odstaje od drewna w ruchu w dół. Większość wyrzynarek ma regulowane nachylenie podstawy -można więc wyrzynać kształty pod kątem do 45°. W zależności od modelu grubość ciętej deski wynosi do 100 mm, dlatego wyrzynarka jest narzędziem bardzo przydatnym przy wykonywaniu większości przedmiotów proponowanych w tej książce.
Szlifierki. Współczesne szlifierki są produkowane w różnych wersjach zależnie od ich przeznaczenia. Możemy wybierać między szlifierkami taśmowymi, oscylacyjnymi, wielkimi szlifierkami do wykańczania dużych powierzchni itp. W naszej stolarni mamy dwie maszyny: dużą płaską szlifierkę do wygładzania wielkich powierzchni i małą trójkątną szlifierkę typu delta, dobrą do zaokrąglania krawędzi i pozwalającą dotrzeć do ciasnych zakamarków.